Olympic Classes - Trofeo Princesa Sofia - Palma ESP - Day 3, Luke Muller and Paige Railey in top-10

Thursday, April 5, 2018   
 Olympic Classes  Trofeo Princesa Sofia  Palma ESP  Day 3, Luke Muller and Paige Railey in top10
A major change occurred in the wind scheme on Palma Bay yesterday after the first 2 light-wind days, as a fresh breeze around 18kn filled in. In most classes, the ranking lists changed considerably.
Only in the 470 men, the leaders Matthew Belcher/Will Ryan AUS were as strong as in the days before and won both final heats of the day. At equal points, but with a massive 19 points backlog followed Okada/Hokazano JPN and Diesch/Autenrieth GER on the ranks 2 and 3. In the 470 women, Camille Lecointre/Aloïse Retornaz FRA, strongly coming back after a one-year break, won both heats and lead now 2 points ahead of Mills/McIntyre GBR and auch Kondo/Yoshioka JPN not far back.
The 49ers completefd already 9 races. Fletcher/Bithell GBR defended their first place ahead of Prszybytek/Kolodzsinski POL and Lange/Lange ARG. Annemiek Bekkering/Annette Duetz NED won 2 of the 3 final races in the 49erFX and extended their lead on Nielsen/Thusgaard DEN and Hansen/Salskov DEN to 18 points.
In the Finns, the favorite Giles Scott GBR took the lead with a huge 20 points' advantage on Tappio Nirkko FIN and Alessio Spadoni ITA. In the Nacra-17, Ruggero Tita/Claudia Banti ITA started to the final series successfully with the rank 2/2/1 building up a considerable lead on Saxton/Bonifaci GBR and Lange/Carranza ARG on the ranks 2 and 3.
In the RS:X windsurfers, the big breeze specialists Louis Giard FRA and Lilian De Geus NED have taken the lead.
The Lasers follow in a separate news text below.

The best-ranked North Americans by nations:
470 men: Stuar McNay/Dave Hughes USA 17th
470 women: Atlantic Brugman/Nora Brugman USA 39th
49er: Andrew Mollerus/Ian MacDiarmid USA 19th, William Jones/Evan Depaul CAN 48th
49erFX: Stephanie Roble/Margaret Shea USA 29th
Finn: Luke Muller USA 9th
Laser Standard: Christopher Barnard USA 17th, Robert Davies CAN 33rd, Yanic Gentry MEX 53rd
Laser Radial: Paige Railey USA 10th, Sarah Douglas CAN 33rd, Elena Oetling MEX 83rd
Nacra 17: Enrique Riley Joseph Gibbs/Louisa Chafee 15th , Figueroa/Franchesca Ortega PUR 19th
RS:X men: Pedro Pascul Suitt USA 68th, David Mier y Teran MEX 77th
RS:X women: Farrah Hall USA 44th, Cristina Ortiz Vivas MEX 54th

All ranking lists, the daily news and the videos.
Regatta-Info
loading content
Olympic Classes - Trofeo Princesa Sofia - Palma ESP

Monday, 2. April 2018– Saturday, 7. April 2018

Website
more news for Regatta Olympic Classes - Trofeo Princesa Sofia - Palma ESP

» view all news for Regatta Olympic Classes - Trofeo Princesa Sofia - Palma ESP
todays top news


« Back

loading content
33##45036#10#0
 
 
loading content