Today Live beginning at 6.15h CET: 18 Footer - Super-Cup - Sydney AUS
Today Live beginning at 6.15h CET: 18 Footer - Super-Cup - Sydney AUS

Top News

Top News – Thursday, December 12, 2019
Thursday, December 12, 2019   

Moth - Australian National Championship - Perth AUS - Final results, Slingsby leads the dominating Australian mates, best non-Aussie Brad Funk USA 10th

 Moth - Australian National Championship - Perth AUS - Final results, Slingsby leads the dominating Australian mates, best non-Aussie Brad Funk USA 10th Winning three races in his group yesterday, Tom Slingsby AUS grasped the Moth Australian Championship title ahead of Scott Babbage AUS at equal points. Bronze went to Kyle Langford AUS. ----- Brad Funk USA on rank 10 is the best non-Aussie, Rome Kirby USA finished on rank 19. ----- The 'Fremantle-Doctor' - the seabreeze of Western Australia - turned on massively challenging the fleet, but nevertheless, over 75% of the 112 participants finished at least one of the three races held. ----- The results. ----- Today, the Moth Worlds are kicked off with the Practice Race. After the Nationals, the favorites for the title are obvious: Six Australians dominated in the top ranks of all races and they will no doubt be fighting for the Worlds title as well in the prevailing fresh breeze. ----- All ranking list, the news and the video of the day (facebook).
Thursday, December 12, 2019   

470, Laser, RS:X-Windsurfer - Portugal Grand Prix - Round 1 - Vilamoura POR - Day 2, Coralie Vittecoq CAN, 2nd Laser Radial, best North American

 470, Laser, RS:X-Windsurfer - Portugal Grand Prix - Round 1 - Vilamoura POR - Day 2, Coralie Vittecoq CAN, 2nd Laser Radial, best North American With two race wins, Emma Wilson GBR has taken the lead in the RS:X women windsurfers ahead of Stefania Elfutina RUS. [B]Farrah Hall USA is 15th, Mariana Aguilar Chavez Peon MEX 19th. ----- Piotr Myszka POL is new on top of the RS:X men. Louis Giard FRA advanced on rank 2. Pedro Pascual Suitt USA moved up on 17th. ----- Okada/Hokazono JPN defended their lead in the 470s Open ahead of Ferrari/Calabro ITA and Winkel/Cipra GER. Leader change in the 470 women with Skrzypulec/Ogar POL on first one point ahead of Kondo/Yoshioka JPN and Mills/McIntyre GBR. ----- Nick Thompson GBR is the new first in the Lasers Standard in front of Eliott Wilson GBR and Michael Beckett GBR. Pau Ramis Balaguer MEX is 43rd. ----- In the Lasers Radial, Magdalena Kwasna POL, winning two races, is new on rank one followed by Coralie Wittecoq CAN. Agata Barwinska POL progressed on rank 3. Stéphanie Devaux-Lovell LCA (St-Lucia) descended on rank 5, Sarah Douglas CAN dropped on the 11th place after an UFD start disqualification. ----- The new Olympic Foil Windsurf discipline had its debut with Przemislav Miarczinski POL winning both heats ahead of Maksim Oberenko RUS. ----- Fresher winds of up to 18kn prevailed in Vilamoura POR during the three races of the day. ----- All ranking lists and the event facebook page with the report, photos and the videos.
Thursday, December 12, 2019   

Laser, various Classes - Sail Sydney - Sydney AUS - Day 1, Chris Barnard USA tied on top in Lasers

 Laser, various Classes - Sail Sydney - Sydney AUS - Day 1, Chris Barnard USA tied on top in Lasers This morning UTC, 'Sail Sydney' attended by 20 classes - Olympic and many youth classes from the Optimist to the 29ers - on the entry lists, kicked-off the 2019 competition. ----- A top quality fleet is starting in the Lasers Standard and after the first three races finished so far, Matthew Wearn AUS and Chris Barnard USA are jointly on top. Jeemin Ha KOR follows on rank 3. ----- In the Lasers Radial, Sofiane Karim FRA leads one point ahead of Paige Caldecoat AUS. ----- All ranking lists and the event website.
 
Top News – Wednesday, December 11, 2019
Wednesday, December 11, 2019   

470, Laser, RS:X-Windsurfer - Portugal Grand Prix - Round 1 - Vilamoura POR - Day 1, with North Americans and Caribbeans

 470, Laser, RS:X-Windsurfer - Portugal Grand Prix - Round 1 - Vilamoura POR - Day 1, with North Americans and Caribbeans The Japanese 470 finished the only regatta of the opening day on the ranks one with Ai Kondo/Miho Yoshioka JPN leading in the Women (10 teams from 8 nations) ahead of Skrzypulec/Ogar POL and Lecointre/Reetornaz FRA, as well as Keiju Okada/Jumpei Hokazono JPN in the Men (25 teams from 5 nations and 3 continents) in front of Ferrari/Calabro ITA and Costa/Costa POR. ----- Piotr Myszka POL is on top of the RS:X Men windsurfers ahead of Kieran Holmes GBR and Yoav Omer ISR. Pedro Pascual Suitt USA is 24th. ----- On rank 1 in the Women and Juniors is Finn Hawkins GBR ahead of Lucie Belbeoch FRA and Noy Drihan ISR. Farrah Hall USA is 15th, Mariana Aguilar Chavez Peon MEX 21st.----- In the Lasers Standard, Lorenzo Chiavarini GBR finished first ahead of Nooa Laukkanen FIN. The favorites were in difficulties with Jean-Baptiste Bernaz FRA 22nd and und Robert Scheidt BRA 23rd. Pau Ramis Balaguer MEX is 37th among the 39 participants.. ----- In the Lasers Radial, Stéphanie Devaux-Lovell LCA (St-Lucia) finished on top followed by Coralie Vittecoq CAN and Sarah Douglas CAN. ----- Only four Dutch sailors competed in the Lasers 4.7 with William Zielinski NED winning. ----- Light winds prevailed during the first race sailed at the Olympic Classes Portugal Grand Prix in Vilamoura POR yesterday. ----- All results and the event facebook page with photos.
Wednesday, December 11, 2019   

Moth - Australian National Championship - Perth AUS - Day 1, Funk USA 17th and Kirby USA 28th

 Moth - Australian National Championship - Perth AUS - Day 1, Funk USA 17th and Kirby USA 28th The Australian National Moth Championship on the Swan River in the Western Australian Perth - a tune-up race for the Moth Worlds - began yesterday with 4 races. Interim first among the 122 participants is Matthew Chew AUS one point ahead of a tied trio with Scott Babbage AUS, Robert Greenalgh GBR and Kyle Langford AUS. Another point behind follow the Laser Olympic Champions Tom Slingsby AUS and Tom Burton AUS. Brad Funk USA is on rank 17, Rome Kirby USA on rank 28. ----- The ranking list and the event facebook page with the video of the first day. ----- Racing of Wednesday is already underway, and the results will be posted by noon UTC on the event website.
 
Top News – Tuesday, December 10, 2019
Tuesday, December 10, 2019   

18 Footer - New South Wales Championship - Sydney AUS - Race 3, third victory for 'Winning Group'

 18 Footer - New South Wales Championship - Sydney AUS - Race 3, third victory for 'Winning Group' Superior victory of 'Winning Group' with John Winning jr/Seve Jarvin/Sam Newton AUS in the third race of the 18 Footer NSW Championship on Sydney Harbour last Sunday, sailed in freshening winds. 'Yandoo' with John Winning AUS, the father of the winner, followed 2 min behind. With this third victory, 'Winning Group' becomes more and more the favorite for the JJ Giltinan Trophy in March with the New Zealand teams, especially the defending Champion, challenging the Australians. ----- Next Friday, the Super Cup Challenge, a special event for the 18-Footer-Class Veterans., will be held, to be followed livestream on www.sailing-news.com . ----- The news and the video replay (2h 03min) of the last Sunday race.
Tuesday, December 10, 2019   

The World Sailing Show - December Video

The December edition of the World Sailing Video Magazine presents the three important Offshore events of the past month: the Transat Jacques Vabre, the Brest-Atlantiques of the Ultime Trimarans and the Record Attempts of Francis Joyon FRA and his IDEC. In addition, details of the new foiling Olympia Windsurfer are explained. Last but not least, the PWA-Finals (Professional Windsurfer Association) on Hawaii are covered as well. ----- The video.
 
Top News – Monday, December 9, 2019
Monday, December 9, 2019   

J/70 - Winter Series 1 - Tampa, FL - Final results, Brian Keane dominated

 J/70 - Winter Series 1 - Tampa, FL - Final results, Brian Keane dominated Clear winner overall and corinthian of the first of three J/70 Winter Series Regattas at the Davis Island Yacht Club in Tampa, FL was Brian Keane (Weston, MA) and his team (three second ranks) ahead of Will Welles (Portsmouth, RI) and John and Marissa Koten (New York, NY). ----- Over the past weekend, 46 teams, including 3 boats from CAN, MEX and GBR, sailed three races on last Sunday, with no racing on Saturday. ----- The Series continues January 10-12 and February 7-9. ----- The results.
Monday, December 9, 2019   

Etchells - 2019-20 Etchells Biscayne Bay Series - Louis Piana Cup - Miami FL - Winner among 47 teams Steve Benjamin USA

 Etchells - 2019-20 Etchells Biscayne Bay Series - Louis Piana Cup - Miami FL - Winner among 47 teams Steve Benjamin USA Steve Benjamin (Miami, FL, USA) and his team are the winners of the first of four 2019/20 Etchells Biscayne Bay Series events, one of the major traditional Etchells championships. The teams of Scott Kaufman (New York, NY, USA) finished 2nd and Graeme Taylor (Mornington, AUS) were on 3rd. ----- 47 boats, including teams from AUS, CAN, GBR and SUI, participated in the four races of the Louis Piana Cup Regatta over the past weekend. ----- The results.
Monday, December 9, 2019   

Star - Winter Series 2019/20 - Commodore's Cup - Miami FL, Swigart/Shafranyyk HKG winners

 Star - Winter Series 2019/20 - Commodore's Cup - Miami FL, Swigart/Shafranyyk HKG winners First in the second event of the Star Winter Series 2019/20 held in Miami FL were William Swigart/Andriy Shafranyyk HKG (Hongkong) ahead of the tied Doug Smith/Brian O’Mahony (San Francisco, CA). 4 points behind followed Jim Buckingham/Phil Toth (Newport Beach, CA) on 3rd. ----- Light winds prevailed on Saturday allowing one race. The wind strengthening on 14 kn on Sunday permitted three more race. 22 boats, including a HKG, POR, CAN and ITA team participated. ----- The results.
 
Top News – Sunday, December 8, 2019
Sunday, December 8, 2019   

World Championships - The Final Results of the North Americans

 World Championships - The Final Results of the North Americans Final Results, December 8th :


49er, 88 participants, 17 races + Medal race:
- 13th Nevin Snow/Dane Wilson USA (GOLD)
- 15th Ian Barrows/Mitchell Kiss USA (GOLD)
- 32nd Andrew Mollerus/Ian Mac Diarmid USA
- 41st Judge Ryan/Hans Henken USA
- 43rd Harry Melges IV/Finn Rowe USA
- 60th Alexander Heinzemann/Justin Barnes CAN
- 61st William Jones/Evan Depaul CAN


49erFX, 61 participants, 16 races + Medal race:
- 9th Paris Henken/Anna Tobias USA (GOLD)
- 13th Stephanie Roble/Maggie Shea USA (GOLD)
- 36th Alexandra Ten Hove/Mariah Millen CAN
- 52nd Kate Shaner/Kathleen Love USA


Nacra 17 , 52 participants, 16 races + Medal race :
- 14th Riley Gibbs/Anna Weis USA (GOLD)
- 23rd Ravi Parent/Caroline Atwood USA (GOLD)
- 24th Sarah Newberry/David Liebenberg USA (GOLD)
- 38th Enrique Figueroa/Gretchen Ortiz PUR
- 39th Allison Surrette/Max Flinn CAN


The latest US Sailing Team Report .
Sunday, December 8, 2019   

Nacra 17, 49er, 49erFX - World Championship - Auckland NZL - Final results - Gold for NZL, NED and ITA, 49erFX and Nacra17 Olympic Nations Berths for USA

 Nacra 17, 49er, 49erFX - World Championship - Auckland NZL - Final results - Gold for NZL, NED and ITA, 49erFX and Nacra17 Olympic Nations Berths for USA This Sunday morning UTC, two fleet races and the Medal Race concluded the 2019 World Championships of the Olympic 49er, 49erFX and Nacra17 Classes in Auckland NZL. ----- The US Sailing Team grasped two Olympic Nations Berths in the 49ersFX with Paris Henken (Coronado, Calif.) and Anna Tobias Tunnicliffe (Pittsburg, Penn.), rank 9, and in the Nacras17 with Riley Gibbs (Long Beach, Calif.) and Anna Weis (Fort Lauderdale, Fla.), rank 14. Congratulations ! ---------- Nevin Snow (San Diego, Calif.) and Dane Wilson (Ojai, Calif.), rank 13, however could unfortunately not carry thru the excellent results of the first races and as fifth nation not-qualified for 2020 Tokyo, the did not make the nations cut by 5 points. The World Sailing Rules stipulate, that "if an allocated quota place is not confirmed by the NOC by the confirmation of quota place deadline (March 15, 2020) or is declined by the NOC, the quota place will be reallocated ... (..) ... within the same event (i.e. 49ers) to the next highestplaced NOC, irrespective of the continent not yet qualified, based on the results of the 2019 World Championships", the last chance for the USA 49er. (Rule interpretation before final statement of World Sailing.) ------ Read here the Final Results of all North Americans and the latest US Sailing Team Report. --------------- In addition, here the summary of the top-finishers in all three Classes: ----- Having come strongly from behind during the event, Peter Burling/Blair Tuke NZL finally secured their 5th World Champions title in the 49ers. Erik Heil/Thomas Plössel GER grasped Silver, Dylan Fletcher/Stuart Bithell GBR Bronze. ----- In the 49ersFX, capsizing of the Olympic Champions Martine Grael/Kahena Kunze BRA (photo) decided the title in favour of Annemiek Bekkering/Annette Duetz NED. Bronze went to Ida Baad-Nielsen/Marie Thusgaard DEN. ----- In the Nacras17, Vittorio Bisarro/Maelle Frascari ITA defended their lead earning Gold ahead of Lin Cenholt/Christian Lübeck DEN and Jason Waterhouse/Lisa Darmanin AUS. ----- The news with link to all ranking lists, videos and photos.
Sunday, December 8, 2019   

Star - Star Sailors League 2019 - Finals - Nassau BAH - Final results, Percy/Ekström GBR/SWE first in a tight Final

A three-way-photo-finish decided on the outcome of the 2019 Star Sailors League Final on the Bahamas. Iain Percy GBR/Anders Ekström SWE grasped the title and the 40'000 US$ prize money just one meter ahead of Xavier Rohart/Pierre-Alexis Ponsot FRA, and another meter behind Eivind Melleby NOR/Joshua Revkin USA on 3rd. Only Mateusz Kusznierwicz POL/Bruno Prada BRA could not follow the top-three in the Final of the four best. ----- The final ranking list, the news and the video of the final day.
 
loading content
33#33##10#0
 
 
loading content